Výuka jinak

24.07.2019


Starověký Řím a dějiny umění znali zatím jen z hodin dějepisu a výtvarné výchovy. Prožít alespoň několik dní v minulosti, to mohli žáci 8. ročníků díky poznávacímu zájezdu do Itálie.
Na pětidenní výpravu za poznáním se v pondělí 29. 4. vydalo 32 žáků z Bezručovky a 16 dětí ze ZŠ Světice, v doprovodu tří pedagogů a průvodkyně CK VÝUKA JINAK. Po nočním přejezdu přes Německo a Rakousko nás přivítala slunná Itálie - ranních 15 stupňů Celsia se přes den vyšplhalo na příjemných 20°C.
První den "po italsku" jsme strávili v renesanční Florencii. Paláce bohatých florentských měšťanů, katedrálu Santa Maria del Fiore a baptisterium s "Rajskými dveřmi", slavnou sochu Davida na Piazza Signoria a další umělecká díla v galerii Pitti, ale také místní tržiště i zákoutí úzkých uliček, to vše nám ukázala průvodkyně Štěpánka. V Itálii žije už řadu let, ale pochází z Čech, takže komentovaná prohlídka městem byla pro nás v češtině.
Na výklad v mateřštině jsme měli štěstí také v Římě a ve Vatikánu, kde jsme strávili následující dva dny s průvodkyní Věrou, která v Římě žije více než 30 let, svůj rodný jazyk ale nezapomněla. Náměstí Piazza del Popolo, Španělské schody, Fontána di Trevi, Pantheon, náměstí Piazza di Navona, Andělský hrad - to byla naše středeční porce historických památek. Nejvíc jsme se ale těšili následující den do římského Kolosea, dopoledne jsme ještě zvládli náročnou prohlídku Vatikánských muzeí, která končila v Sixtinské kapli vyzdobené slavnými Michelangelovými freskami. Podívali jsme se také do baziliky sv. Petra, kde byli kdysi korunováni Karel IV. a Zikmund Lucemburský. Při pohledu na dlouhé řady turistů na Svatopetrském náměstí jsme ocenili, že cestovní kancelář objednala prohlídky pro naši skupinu už dopředu, takže jsme nemuseli plýtvat časem ve frontách. Od vzpomínky na gladiátorské zápasy v Koloseu nás cesta dovedla až na pahorek Palatin, kde historie "Věčného města" vlastně začala. Odtud jsme měli antické Forum Romanum a Kapitol jako na dlani.
Ve chvilkách volna v jinak nabytém programu jsme nezapomněli ochutnat výbornou zmrzlinu a italskou pizzu. Ostatně italské menu na nás čekalo také v hotelích v Perugii a Římě, kde jsme měli objednané ubytování i s polopenzí. Domů jsme se vrátili v pátek 3. 5. v odpoledních hodinách, trochu unavení po nočním přejezdu z Říma do ČR, ale s nezapomenutelnými zážitky.
Propojení výuky s historickou exkurzí se rozhodně osvědčilo, a tak už jsme teď zvědaví, kterým směrem a do jaké doby se vydáme příště.

Iva Mašková, Lenka Syslová - učitelka ČJ a Dě